English
CANAZEI - 22a COPPA EUROPA TROFEO U.I.S.P. PDF Print E-mail
Val di Fassa Artistico Ghiaccio
From 5th till 11th April, 2010 in the CANAZEI ( VAL DI FASSA - TRENTINO - ITALY ) have been begun the 5th and final event of the international European Criterium 2009/2010 in FIGURE SKATING " 22a COPPA EUROPA TROFEO U.I.S.P. " among children and teenagers ...



22a COPPA EUROPA TROFEO U.I.S.P.

CANAZEI - VAL DI FASSA - TRENTINO - ITALY

The 5th final event of the European Criterium 2009/2010

RESULTS
       

CHICKS Girls 2003

PLACE
Name
Nat.
1
ALEXANDRA SUSTKOVA
CZE
2
SABRINA WEIS
GER
3
CARLOTTA ARGENTIERI
ITA
4
MICOL TESTOR
ITA
5
GIORGIA PRIOTTI
ITA
6
IVETT SZARKA
HUN
7
ALICE COLAVITO
ITA
8
ALESSIA CECCON
ITA

CHICKS Girls 2002

PLACE
Name
Nat.
1
ALZBETA STRAMBERSKA
CZE
2
EVGENIA ABRAMOVA
AUT
3
MARTA SELLAROLI
ITA
4
HENRIETT BALOGH
HUN
5
GRETA BALDAN
ITA
6
ASIA DE MICHELE
ITA
7
ANDREEA URECHE
ROM
8
DIANA PIZZININI
ITA
9
ALEXANDRA MICHAELA SURUPOVA
GER
10
KLARA STEPANOVA
CZE
11
LAURA WEISS
GER
12
LARA NAKI GUTMANN
ITA
13
PETRA MILCINSKA
CZE
14
ANNIKA MORGAN
GER
15
JULIE STEFLOVA
CZE
16
SOL ZULIAN
ITA
17
LUDOVICA DISSEGNA
ITA
18
JASNA SKELIC
SLO
19
CORINNA HUBER
GER
20
ANITA BRIACCA
ITA
21
CAMILLA GIARDINO
ITA
22
HEIDRUN PIPAL
AUT
23
ISABELLA LA TAGLIATA
ITA

CHICKS Boys

PLACE
Name
Nat.
1
EMANUELE INDEUCATO
ITA
2
FILIP FERCAK
SVK
3
JAKUB FERCAK
SVK
4
MAXIM KNORR
GER
5
SAMUEL TRAN
CZE
6
PATRIK HUBER
GER
7
JAKA BRILEJ
SLO

CUBS Girls 2001

PLACE
Name
Nat.
1
ANNA YNTEMA
AUT
2
GAIA MAZZA
ITA
3
VALERIA JERTSCHENKO
GER
4
ANASTASIA GAMBINO
ITA
5
VIVIEN TESZARI
HUN
6
GAIA MAIORANO
ITA
7
LILI SZILAGYI
HUN
8
SOFIA GIONA
ITA
9
ELISABETTA LECCARDI
ITA
10
CATERINA GUZZO
ITA
11
AMIRA ABONELELA
GER
12
EMELY BAUMANN
GER
13
LARA FARKASHAZY
AUT
14
KAREN SOVJAKOVA
CZE
15
JULIA HERZ
GER
16
LISA OGE
GER
17
LARA GUCEK
SLO

CUBS Girls 2000

PLACE
Name
Nat.
1
KIRA WEIDEMANN
HUN
2
ADEL TANKOVA
UKR
3
SYLVIE VRANA
CZE
4
CAROLA LEDDA
ITA
5
ANETA DRDOVA
CZE
6
CARLOTTA CANNARIATO
ITA
7
SERENA BOSI
ITA
8
NICOL KORENA
SVK
9
VERONICA LO BIANCO
ITA
10
SARA HERDON
HUN
11
FRANCESCA EPIFANIO
ITA
12
LISA MEISSNER
GER
13
JULIA PLANK
AUT
13
GIULIA LOTTICI
ITA
15
SOPHIE FALKNER
AUT
16
MINA SVAJGER
SLO
17
CLAUDIA MARTINELLI
ITA
18
DIANA IUGA
ROM
19
CHANTAL PFISTER
GER
20
CELINA PROFANTER
AUT
21
TEREZA STEBROVA
CZE
21
JESSICA KUSTER
GER


CUBS Boys

PLACE
Name
Nat.
1
ROBIN GRUSSMANN
CZE
2
JACOPO NJEROP
ITA
3
FABIO VURRUSO
ITA
4
TAMAS SZOBOSZLAI
HUN
5
OLIVER DRINGES
GER
6
FILIPPO PELLEGRINI
ITA
7
BOHUS HRNEK
SVK
8
CHRISTIAN HASS
GER
9
DANIEL FORRO
ROM
10
ALESSANDRO COLASCILLA
ITA
11
YOUSSEF ZAKI KHALIL
AUT
12
NATHANAEL SORIN IONIAN
AUT

SPRINGS Girls 1999

PLACE
Name
Nat.
1
KRISTINA YNTEMA
AUT
2
LARA ROTH
AUT
3
LUISA FORSTNER
GER
4
CHIARA MATTANA
ITA
5
CHIARA CALDERONE
ITA
6
ZSELYKE KENEZ
ROM
7
BARBORA KSANDROVA
CZE
8
NOEMI ARDUCA
ITA
9
JUULIA SYRJANEN
FIN
10
MARGHERITA BALZOLA
ITA
11
CHIARA CATTANI
ITA
12
MICHAELA MILCINSKA
CZE
13
NIINA VIITAHARJU
FIN
14
RONJA NICHEL
GER
15
FRANCESCA BORTOLOTTO
ITA
16
NINA POLSAK
SLO
17
STELA HABJAN
SLO
18
JOANNE JAULIMO
FIN
19
TENA COPOR
CRO
20
EMMA TRETZE
GER
21
ANA CATANA
ROM
22
NATHALIAE BEISSMANN
GER
23
VALENTINA BARBIERI
ITA
24
EVA MADAREVIC
CRO
25
MARUSA UDRIH
SLO
26
TIFANI TESZARI
HUN
27
ANNA KATHARINA GSCHWENDTNER
AUT
28
LIZA BRILEJ
SLO
29
LEA MARGETIC
CRO

SPRINGS Girls 1998

PLACE
Name
Nat.
1
INNA HELLEBON
GER
2
NIKOL ZATOPKOVA
CZE
3
RAPHAELLA RUZEK
AUT
4
JULIA WLOF
GER
5
ERIKA POLITO
ITA
6
VIKTORIA LEGATT
AUT
7
ISA LUMME
FIN
8
HANNAH RUHRNOSSL
AUT
9
FRANCISCA WOLF
GER
9
ALESSIA FONTANA
ITA
11
ELENA FRANCESCHI
ITA
12
NICOLE CUCCIOLA
ITA
13
NIKA JAGODIC
SLO
14
KAROLINA KOSTELNIKOVA
CZE
15
LEA MACEK
CRO
16
LUDOVICA NIZZA
ITA
17
VIKTORIE GRUSSMANNOVA
CZE
18
MILINA LUBOSCH
GER
19
BEATRICE CENSI
ITA
20
ALEXANDRA BODNAR
HUN
21
MERIAM ZAKI KHALIL
AUT

SPRINGS Boys

PLACE
Name
Nat.
1
ALEXANDER EGNER
AUT
2
ADRiEN BANNISTER
ITA
3
PAOLO BALESTRI
ITA
4
MARCO BOZZUTO
ITA
5
GIORGIO VIANELLO
ITA
6
ERIK PIPAL
AUT


DEBS Girls 1997

PLACE
Name
Nat.
1
ALESSANDRA CERNUSCHI
ITA
1
SAARA ASTOLA
FIN
3
MONA LISA WEINBERGER
AUT
4
NATALIE KLOTZ
GER
5
ANTONELLA PALMISANO
ITA
6
ELEONORA GUZZO
ITA
7
SIMONA RAGO
ITA
8
MONIKA PETERKA
GER
9
NICOLE GATTERMAIR
AUT
10
ELISKA HUBACKOVA
CZE
10
DELIA PAPARELLA
ITA
12
EVITA CELESNIK
SLO
13
KATJA VODLAN
SLO
14
CHIARA GRISENTI
ITA
15
ANNA PLANK
AUT
16
MATALIC SKIBBE
GER
17
GIORDANA GOLIN
ITA
18
KARLA CURCIC
CRO
19
ANAMARIJA KOZELNIK
SLO


DEBS Girls 1996

PLACE
Name
Nat.
1
KRIISA SINDRA
EST
2
NINA LARISSA WOLFSLAST
AUT
3
HENRIETTE GRASSLER
GER
4
ALICE LUCCISANO
ITA
5
TYTTI OINONEN
FIN
6
MARTINA SCOCCIMARRO
ITA
7
NAJA FERKOV
SLO
8
SHARON GORT
ITA
9
VALENTINA MIKAC
CRO
10
KLARA JAGODIC
SLO
11
ISABELLA BALESTRI
ITA
12
SAILA PONKA
FIN
13
SIIRI RYTKONEN
FIN
14
ANNA SOFIA ISOSOMPPI                      
FIN
15
KATHARINA STAZER
AUT
16
ELENA BRUNELLI
ITA
17
URSA KRUSEC
SLO


DEBS Boys

PLACE
Name
Nat.
1
FRANCESCO BELLOMO
ITA
2
GIULIO PRETI
ITA
3
DMYTRO ALIFANOV
UKR
4
MATTIA DELLA TORRE
ITA
5
EDOARDO CAPUTO
ITA
6
KRISTOF BREZAR
SLO
7
ANTONIO RUSSO
ITA

NOVICES LADY 1995

FPl.NameNationTFPSPFS
1
PETRA JURIC
CRO
3.5
1
3
2
REBECCA TALEVI
ITA
5.0
6
2
3
PETRA STOLT
FIN
5.0
2
4
4
BEATRICE BALZOLA
ITA
5.5
9
1
5
MARA CARELLA
ITA
6.5
3
5
6
JANUSA RODE
SLO
8.5
5
6
7
MARIA CHIARA CARLI
ITA
9.0
4
7
8
IZABELA CERKUC
CRO
11.5
7
8
9
HELENA MADAREVIC
CRO
13.0
8
9
10
ANNA ISABELLE VILLAFUERTE
PHI
15.0
10
10
11
DIETLIND PIPAL
AUT
16.5
11
11


NOVICES LADY 1994

FPl.NameNationTFPSPFS
1
SILVIA MARTINELLI
ITA
1.5
1
1
2
NIKA ZAFRAN
CRO
3.0
2
2
3
TINA KALSEK
SLO
4.5
3
3

NOVICES MAN

FPl.NameNationTFPSPFS
1
SIMON GABRIEL IONIAN
AUT
1.5
1
1
2
ALEXANDER PLOTNIKOV
GER
3.0
2
2
3
BENJAMIN NAGGIAR
ITA
4.5
3
3

JUNIOR LADY

FPl.NameNationTFPSPFS
1
DASA GRM
SLO
1.5
1
1
2
ILARIA NOGARO
ITA
4.0
4
2
3
INES WOHLMUTH
AUT
4.5
3
3
4
PINA UMEK
SLO
7.5
7
4
5
VALERIA MOSSO
ITA
7.5
5
5
6
DOROTEJA SIMUNIC
SLO
8.0
6
5
7
DEBORAH SACCHI
ITA
8.0
2
7
8
SILVIA BRERO
ITA
12.0 
8
8
9
ALJA STEFELIN
SLO
13.5
9
9
10
GIULIA BONETTO
ITA
16.0
12
10
11
MONIA ALEKSIC
CRO
16.0
10
11
12
GIULIA GARELLO
ITA
17.5
11
12

JUNIOR MAN

FPl.NameNationTFPSPFS
1
CESARE BELLOMO
ITA
1.5
1
1
2
ANTONIO PANFILI
ITA
3.0
2
2

SENIOR LADY

FPl.NameNationFP
1
ROBERTA PANFILI
ITA
1.0
2
CHRISTINA GRILL
AUT
2.0
3
SARA DELFINETTI
ITA
3.0

SENIOR MAN

FPl.NameNationTFP
1
CRISTIAN RAPIS
ITA
1.0
2
MIRKO PONZANELLI
ITA
2.0
3
ERIC SOLARI
ITA
3.0

 
< Prev   Next >