Valimine , paelutamine ning hoolitsemine iluuiskude eest PDF Trüki E-mail
Tuesday, 30 September 2008

Kuidas valida iluuiske?

Lugedes läbi selle artikli saate teada:

  • kuidas valida iluuiske;
  • millele tuleb tähelepanu pöörata uiskude ostmisel;
  • kuidas uiskude eest hoolitseda.

Soovitusi iluuisutamisuiskude ostmiseks.

Iluuiskude ostmisel omab kõige suuremat tähtsus sobiva numbri valik. Liiga vaba uisusaabas ei anna jalgadale piisavat tuge ja jalad võivad väljapoole vajuda.
 
  Reeglina on vaja uisud osta pool numbrit väiksemad, kui teie tavalised jalanõud. Uisusaapaid tehakse mitte ainult erinevaid numbreid, vaid ka erinevaid laiuseid. Tihti sobib saabas pikkuselt, kuid on kas liiga lai või liiga  kitsas.Siis küsige uiske, mis on sama pikad, aga kas laiema või kitsama liistuga. Laius näitab  jalalaba laiust.
 Kui teil on väga lai jalalaba, võiksite osta saapa, mis on natuke pikem, et see sobiks teile ka laiuselt. See ei oma eriliselt  suurt tähtsust, kui kand on tihedalt fikseeritud.
 Uiske proovige nende sokkidega , millega te uisutama hakkate.

 Pange jalg lahtinööritud saapasse, asetage jalg kannale ja vajutage tugevasti vastu  saapa  tagaosa. Jalg peab tihedalt istuma saapa tagumisse ossa.

Nüüd tähelepanu, õige paelutamine.
Uisusaabast tuleb paelutada alt üles. Alt võib paelutada nõrgemalt, jalalaba pealt tugevamalt,et maksimaalselt fikseerida jalalaba ja vältida hüppeliigese traumat. Ülemiste konksude juures võib jälle paelutada nõrgemalt.

Pärast paelutamist ei tohiks jalg saapa sees liikuda. Kand peab olema kindlalt fikseeritud. Tõuske ja veenduge,et uisud on sirgelt ja hüppeliiges ei vaju väljapoole. Hea saabas peab tihedalt ümbritsema jalga. Tähtis on, et hüppeliiges oleks fikseeritud. Õige paelutamise korral ei tohiks jalalaba üles-alla liikuda.  Hoidke saapa tagaosa paigal ja kontrollige, kas te saate kanda tallalt ära tõsta. Kui te kükitate ei tohi uisusaapa nahk hüppeliigese kohalt kortsuda. Kõik pole alati täiuslik, kuid mida vähem liigub kand ja mida vähem saapa nahk kortsub, seda parem.
 Saabas ei tohi liikuda ega pigistada pahkluud. Ostes uisusaabast lapsele on mõtekas arvestada kasvuruumiga ja osta number suurem saabas. Aga eelkõige tuleb arvestada lapse uisutamise taset ja treeningute intensiivsust.
Algajatel tasub jälgida, et saapad ei oleks liiga pehmed ega ka liiga jäigad. Suurema kaaluga inimesed peaksid valima siiski jäigemad saapad.

Seega: Uisusaapad tuleb valida täpselt numbri järgi, vastasel juhul lüheneb nende kasutusaeg ja suureneb traumade oht. Uiske tuleb proovida nende sokkidega , millega te uisutama hakkate. Saapa jäikus ja mudel on vaja valida vastavalt tasemele. Põhiline on see, et saapad oleks mugavad, toetaksid hüppeliigest ja kand oleks fikseeritud. Kui te vajate vabaaja uiske, pole vaja osta kalleid sportmudeleid. Võite piirduda pehmemate ja mugavamate uiskudega. Tähtis on õige nöörimine- nõrgemalt saapa nina juurest, tugevamalt jala pealt ja jälle nõrgemalt ülemiste konksude kohalt.

Algajatele sportlastele ja täiskasvanud harrastajatele ei soovita kasutada masstoodangut. Seda isegi mitte õpingute algstaadiumis. Asi on selles, et masstoodangu saapad , mis on mõeldud üksikute sõitude jaoks aastas, ei anna täit ettekujutust jalgade tööst ja järelikult ka terve keha tööst. Masstoodangu saabas on hüppeliigese kohal väga pehme ja heal juhul teise või kolmanda trenni ajal võib rebeneda katki. Halvemal juhul aga võib põhjustada trauma. Lisaks sellele, on selliste saabaste kannaosa  liiga madal ja tehtud vähem vastupidavamast materjalist. Ka uisuterade kvaliteet jätab selliste saabaste puhul soovida. Uisutera sakiline osa kõlbab ainult jäält äratõukeks. Ka lihtsamate iluuisutamise elementide sooritamiseks ta ei sobi. Uisutera kuju ei taga õiget tasakaalu. See tähendab, alustades uisutamist odavate uiskudega kulutate te hiljem palju aega ümberõppimisele.

Professionaalsed uisusaapad ja uisuterad ostetakse eraldi. Terade kinnitamine uisusaabastele usaldage proffidele. Saabaste ja uisuterade numbrid peavad kattuma. Samas ei kattu erinevate tootjate samad numbrid.
Tootjad pakuvad mõnede mudelite puhul kuni 6 laiust. Tihti juhtub, et teile sobiva saapa number on väiksem kui teie tavanumber ja ka väiksema laiusega.

Kui olete valinud saapad. Nöörige nad õigesti kinni- tugevamini jala peal ja nõrgemalt ülemiste konksude juures. Mida kauem saabastega sõidetud seda tugevamalt neid nööritakse.
Erilist tähelepanu tuleb pöörata jäätantsu uiskudele ja uisuteradele. Jäätantsu uisusaabaste mudelid on pehmemad, madalamad ja neil on madal kannaosa. Uisuterad on lühemad ja kitsamad, uisutera sakiline osa on vähem terav. Samas uustulnukad alustavad alati üksiksõiduga. Lisaks sellele paljud tantsijad eelistavad ka jäätantsus jätta endale iluuisutamise uisud.

Pärast igat treeningut vajavad saapad ja terad õiget hooldust. Kuivatage saapaid loomulikes tingimustes. Ärge jätke neid päikese kätte ega radiaatori juurde. Kindlasti puhastage ja kuivatage terad ning pange peale pehmed katted. Aegajalt töödelge saapaid tavalise jalanõude kreemiga.